Kamień nazębny - jest problemem dotykającym wielu pacjentów.Kamień nazębny jest jednym z czynników które odpowiadają za choroby dziąseł i przyzębia.Wpływ na przyzębie mają też nieprawidłowe wypełnienia przydziąsłowe , które uciskają i drażnią przyzębie oraz nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne.
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny nad jak i poddziąsłowy powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej zlokalizowanej w okolicy dziąsła. Pierwsze ogniska wapnienia pojawiają się już po 6h.Wyraźne wapnienie płytki obserwuje się zwykle po 3 dniach.Kamień nazębny podtrzymuje stan zapalny brzegu dziąsła drażniąc go przede wszystkim mechanicznie.Szczególnie kamień poddziąsłowy znajdujący się w kieszonce dziąsłowej drażniąc i uciskając ścianę dziąsłową kieszonki wywołuje w niej ogniska martwicze odleżyny i owrzodzenia.Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie ,bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii , złuszczonych komórek nabłonka ,wapnia , fosforu , resztek pożywienia.
Czy warto usuwać kamień nazębny?
Zdecydowanie tak ! Kamień nazębny należy bezwzględnie usuwać ,gdyż nieusuwany może prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy. Objawem toczącego się stanu zapalnego w tkance dziąsła jest jego krwawienie . Dziąsło może krwawić samoistnie , podczas szczotkowania zębów lub spożywania pokarmów. W wyniku stopniowego rozszerzania się procesu zapalnego w głąb tkanek przyzębia zniszczeniu ulega także aparat zawieszeniowy zębów , doprowadzając do coraz większego ich rozchwiania . Znacznemu rozchwianiu zębów towarzyszy odczucie wysadzania zęba z zębodołu , bolesność podczas jedzenia twardych pokarmów oraz wrażliwość na opukiwanie.
Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.
Najlepszym sposobem zapobiegania jest częste szczotkowanie zębów w celu usunięcia płytki nazębnej z której powstaje. Stosowanie odpowiedniej pasty do zębów i płukanek do tego przeznaczonych również opóźnia powstawanie kamienia.Samego kamienia nazębnego gdy już powstanie nie można usunąć domowymi metodami , wtedy pozostaje wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Piśmiennictwo:Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia- Zbigniew Jańczuk Stomatologia zachowawcza- Z. Jańczuk